Vzmetnice Marsen, kakovostna ležišča izdelana v Sloveniji

Izbira ležišča in spalni položaj

Kakovosten spanec ni nekaj samoumevnega. Veliko dejavnikov vpliva na proces spanja in na to, kako spočiti se bomo zbudili. Največji razlog, ki vpliva na spanje je vrsta ležišča, ki ga imamo in pa vrsta vzglavnika, ki mora biti primeren glede na spalni položaj.

Ležišče mora omogočati naraven položaj hrbtenice (obliko črke S), kjer so vretenca minimalno in enakomerno obremenjena ter nuditi telesu dobro oporo.  Ko tako vzmetnico imamo, so vse strukture hrbtenice enakomerno obremenjene in si mišice lahko odpočijejo, večji del obremenitve, ki jih pri aktivnostih nosi hrbtenica, pa prevzame vzmetnica.

Velikost ležišča, ki bo primerno za nas, določimo tako, da naši telesni višini prištejemo še vsaj 15cm in naši širini ramen še 20cm. Tako bo ležišče omogočalo dovolj prostora, ki ga telo potrebuje med spanjem.

1.     Spanje na hrbtu

Spanje na hrbtu je za zdravje najbolj priporočljivo, saj sta glava in hrbtenica v ravnem položaju in nista upognjeni. To pomeni, da najmanj bolečin v vratu in hrbtenici povzroča spanje na hrbtu. Koristno je tudi za delovanje notranjih organov ter pri preprečevanju gub na obrazu. Edina pomanjkljivost, ki jo prinaša ta položaj je smrčanje, saj v tem položaju jezik pade v spodnji del grla in zapre dihalno pot.

Za spanje na hrbtu strokovnjaki priporočajo anatomsko oblikovan ali nekoliko bolj napihnjen vzglavnik , kajti le tako bo lahko vzglavnik vašemu vratu in glavi nudil ustrezno podporo.

2.     Spanje na boku

Tudi spanje na boku, je za tiste, ki čutijo bolečine v hrbtenici, zelo zdravo. Seveda v kombinaciji s primernim ležiščem in vzglavnikom.  Hrbtenica je v tem položaju raztegnjena in v pravilni drži. Tudi smrčanje se v tem položaju pojavlja zelo redko. Pri spanju na boku je zelo pomembna dobra izbira vzglavnika, da ima vrat ravno pravšnjo podporo. V nasprotnem primeru lahko pride do bolečin v vratu, odrevenelost ramen, mravljinčenje rok ipd.

Pri vzmetnici pa je pomembno, da ni zelo mehka in ne prekomerno trda. Opora v ledvenemu delu telesa mora biti takšna, da hrbtenica in mišice počivajo (vzmetnica nekoliko objame ledveni del – telo se rahlo »pogrezne« v vzmetnico).

Spanje na boku je zelo priporočljivo za nosečnice, še posebej na levem boku, saj je tako prekrvavitev veliko boljša kot na desnem boku.

Za spanje na boku priporočamo anatomsko oblikovan vzglavnik, ki naj bo malo bolj napihnjen, da bo dobro podprl glavo in vrat.

3.     Spanje na trebuhu

Spanje v tem položaju je dobro za spodnji del hrbtenice, saj je takrat pritisk na diske v spodnjem delu najmanjši. Sicer pa ležanje na trebuhu odsvetujejo, saj je težko ohranjati naravni položaj hrbtenice in še glava je vedno obrnjena vstran. V takem položaju je povečan pritisk na vaše živce, sklepe in mišice, kar lahko pripelje do tega, da čutite mravljinčenje v rokah in nogah.

Pomembno je, da ležišče ni premehko saj se bodo bolečine kaj hitro pojavile v križnem delu. Bolje, da je ležišče nekoliko trše kot mehkejše.

Pri spanju na trebuhu priporočamo, da imate izredno tanek vzglavnik  oz. ga sploh ne uporabljajte.

Za to, da se zbudimo naspani in spočiti, sta seveda najpomembnejša ležišče in vzglavnik. Hitro, učinkovito in poceni pa lahko tudi sami še dodatno pripomoremo k boljšim spalnim pogojem. Moramo najti ravnovesje med delom, počitkom in sprostitvijo, skrbeti za redno telesno aktivnost, zvečer uživati lahko hrano (v zmernih količinah, ob primerni uri) in pa tudi prilagoditi položaj spanja, da nam bo zdravstveno odgovarjal.

Naravni materiali

Brezplačna montaža posetlj

Možna izdelava po meri

Izdelano v Sloveniji